Home

Imi alaptez sotul

mama lapte - sprijunul tau in alaptare din experienta mea

Imi era important sa imi alaptez copilul!! Cu toata starea disperata in care ma aflam, durerile, pericolul, stiam in interiorul meu ca vreau sa imi alaptez copilul . Nu stiam cum voi rezolva problema dar aveam certitudinea a ceea ce vroiam pentru copilul meu Am continuat sa imi alaptez bebelusul pana cand ea a implinit 18 luni si cand am fost amandoua pregatite, am intarcat-o. Sigur, lipsa biberoanelor a avut si inconveniente; sotul meu si cu mine nu ieseam prea des singuri si daca o faceam, se intampla intotdeauna numai dupa ce o alaptam pe cea mica Mama a vorbit pe o reţea de socializare despre ce a păţit în perioada de izolare. Fiica ei, în vârstă de 10 luni, începuse să o muşte în momentul în care o punea la sân: Fiica mea, în vârstă de 10 luni, a început de curând să muşte în timp ce o alăptez.Când a început să facă acest demers, pur şi simplu i-am spus nu şi am îndepărtat-o de la sân Sotul meu s-a schimbat. 05-03-2019. MaryV. Nu este medic/terapeut. Buna ziua! Va rog ajutati-ma sa inteleg comportamentul sotului meu. Suntem casatoriti de 3 ani. Avem impreuna o fetita de 3 luni. Totul a fost bine pana acum 2 luni, cand sotul meu a inceput sa se uite urat la mine, sa imi reproseze in fiecare zi cate ceva sa ma jignesca si sa. Cred ca stiu cine e doamna:)) la fel mi-a zis si mie in septembrie cand faceam vizita medicala pt reluarea activitatii.. au trecut 6 luni si inca alaptez.. cu tot cu ture de 24 de ore cand imi aduce sotul copilul in parcare sa ii dau sisi o data pe zi :) Si cu bucuria lui cand ma intorc acasa si ma stie langa el pana la urmatoarea tura

In august o sa fac 2 ani de and am incetat sa imi alaptez baietelul, dar inca si acum am lapte. Nu e mult, nu am sanii intariti si nu ma dor, dar laptele persista sa fie Sotul face mici glume ca sanii asteapta pe urmatorul BB , dar mie nu mi se pare chiar asa de amuzant. Am intrebat-o pe bunica ,mama soacra ,mama ,matusile si prietenele care. In urma cu 3 sapt am facut dragoste cu sotul meu neprotejat, dar nu a ejaculat inauntru! Am nascut de aproape 3 luni si prima menstruatia dupa sarcina mi.a venit in 21 ian, iar de at nu mi-a mai venit! Acum cateva zile am avut simptomele menstruatiei, dar mi-au disp. si menstruatia nu mi-a venit! Am facut 2 teste de sarcina de marci diferite, ultimul test fiind duminica dim si au iesit negativ. Si eu imi alaptez puiul oricand si oriunde, si nu am intalnit priviri urate, dimpotriva iar sotul meu este primul care ma sustine in alaptarea baietelului nostru, pentru ca si el a fost alaptat pana la 3 ani! Sunt mandra de chestia asta, si imi dau seama ca tocmai datorita acestui fapt a devenit un barbat care apreciaza femeia, sotia, mam

Eu am alaptat ptr 2 ani si 7 luni stiam numai eu su sotul meu , fam mea sau prietenii stiau ca nu mai alaptez de vreo 2 ani ptr ca radeau de mine si ma descurajau ca in mintea lor eu nu mai dadeam nimic la copil ca era apa laprele meu ca nu mai exista nimic bun la sanul meu nimic benefic ptr copil deci era inutil Imi pare rau ca am scris un articol despre lapte praf, care a scos din noi monstri. As vrea sa putem vorbi despre asta cu ratiune. Cele care alapteaza cu cele care nu alapteaza. Sa intelegem ca razboiul nu se da altundeva decat in sufletele noastre. Ca nu ne certam intre noi, ci ne scuipam niste frustrari pe afara

A doua zi, la fel. Sugea putin, apoi plangea foarte tare. Stiam ca ceva nu fac bine, dar nu imi dadeam seama ce. Sanii mei erau tari ca piatra si nu reuseam sa-i detensionez nicicum. Spre seara copilul era in aceeasi stare, nu reusisem sa il alaptez. Atunci sotul meu mi-a propus sa vorbim cu un doctor, dar pana una alta sa-i dau lapte praf Trezitul din trei in trei ore a fost cel mai bun sport. In primele luni de dupa nastere purtam hainele sotului meu! Insa am fost constienta ca vreau sa imi recapat silueta si stiam ca trebuie sa o alaptez pe micuta asa ca am facut totul treptat, astfel incat sa nu aiba nimeni de suferit! a spus Giulia, potrivit cancan.ro

De ce femeile nu ar trebui sa se teama de - Copilul

N-am crezut niciodata ca imi va fi atat de greu sa-l intarc pe Iusti. Planul meu era sa-l alaptez pana implineste 2 ani si apoi gata, sa-l intarc. Aveam impresia ca intarcatul este ca batutul din palme. De fapt, mi-a luat 9 luni si nici acum, desi au trecut 45 de zile, nu sunt impacata cu ideea Il alaptez si folosesc pompa de san atunci cand am nevoie. Imi place pentru ca este eficienta si reusesc sa scot foarte repede laptele, m-a ajutat sa imi cresc lactatia si toate astea fara durere. La inceput nu prea intelegeam de ce o pompa care are 12 nivele de reglaj e mai delicata decat una care are 2 sau 3 nivele de reglaj Scrisoare catre sotul meu: nu mai sunt aceeasi, dar te rog sa ma iubesti oricum. Iubirea mea, Rezista cu mine, te rog. Zilele prin care trecem acum sunt grele. Muncim in fiecare zi, neincetat, pentru a ne putea creste copiii. Cei patru copilasi minunati pe care ii avem. Niciunul mai mare de 5 anisori. Haosul e peste tot prezent in viata noastra as vrea sa imi iau viata. - intrebari si raspunsuri | Ro-Mamma. Acasă › Forumuri › Mama si bebelusul › Sarcina nastere › as vrea sa imi iau viata. Acest subiect conține 52 de răspunsuri are 37 de voci și a fost actualizat ultima dată de connsta acum 9 ani, 7 luni. Vizualizare 30 de articole - 1 la 30 (din 53 în total Buna ziua,Sunt mama a unui baietel de trei luni. Tatal copilului este imobilizat la pat temporar.Non stop ma acuza ca eu nu-i acord atentie lui, dar copilului. Cand baiatul plange, sotul urla la copil la ureche si-i pare bine ca baiatul tace atunci cand.

Mama fortata de sotul ei sa alapteze Qbebe

1. e sa-l dea in alta tara la casa de copii. Sotul nu vrea sa-l creasca
  2. Vera doarme in jur de 3, 4 ore, inclusiv noaptea. E un program pe care si l-a stabilit singura, de vreo doua saptamani. Asadar, se trezeste in jur de 13, cand o pun din nou la san. Cat o alaptez, incerc sa ma relaxez, las geamul deschis, imi pun muzica clasica si ma concentrez doar pe acel moment
  3. Ca trebuia sa mananc si eu ceva ca sa pot sa alaptez sugarul! Eu mergeam la job, scoala si ea imi ingrijea sotul plus copilul. Ii rasfata. Gatea cate 4-5 feluri de mancare. Din pacate a plecat dintre noi, dar cat era in viata ne rasfata maxim, chiar si cu prajituri

Nu a fost exact ce imi imaginasem drept o nastere de vis. El a venit pe lume cu o greutate sanatoasa de 3,630 kg, dar avea probleme cu respiratia si sectia de terapie neonatala intensiva l-a ajutat. In timp ce el era dus departe, mi-am rugat sotul sa stea cu bebelusul nostru. Stiind ca el era acolo m-a facut sa ma simt putin mai bine La fel am gandit si eu cand toata lumea ma condamnda spunand-u-mi ca nu vreau sa imi alaptez copilul, cand plangeam cu el in brate ca nu pot sa ii dau ce e mai bun si sanatos pt el, dar cand am realizat ca ii transmit starile mele si ca il faceam sa planga sau il agitam am renuntat si am zis ca trebuie sa fiu normala la cap ca sa il pot creste. Mirela Boureanu Vaida a născut pe 20 februarie, dar nu a stat prea mult în concediu de materinate. Actriţa a luat o pauză de la emisiunea Mireasă pentru fiul meu din luna ianuarie până în luna mai. Îşi dorea să revină alături de concurenţii emisiunii de la Antena 1, dar Mirela a recunoscut că ar mai fi stat vreo două luni acasă Cei care traiesc alaturi de un alcoolic striu ce inseamna asta; o lupta continua, fara pic de liniste, cu teama in suflet ca nu se stie ce aduce ziua de maine. Sotul meu este violent. Imi este frica de el, imi este frica sa-l parasim pentru ca tot timpul ne ameninta cu moartea. Vreau sa ies din acest cosmar dar imi dau seama ca nu pot singura

Sa alaptez, Sa imi rup 2 minute de langa copil si sa imi imbratisez jumatatea ca atunci cand eram doar doi, Sa prind 3 ore legate de somn. O pizza care m-a salvat cand nu am avut chef sa gatesc; Mic dejun la sfarsit de saptamana impreuna cu sotul meu. O seara intre prieteni, The Crown - merita vazut, O lumanare parfumata de vanili Mirela Vaida a povestit cum este viața ei cu trei copii, după revenirea la Antena 1

Sotul meu s-a schimbat Forumul Medical ROmedi

Mirela Vaida este una dintre cele mai îndrăgite prezentatoare tv din România. Mamă a trei copii, vedeta are şi o familie frumoasă pe care încearcă să o îmbine cu cariera în televiziune Am o fetita de un an si trei luni pe care inca o mai alaptez. Si imi doresc sa fac lucrul acesta cat de mult posibil. Problema mea este ca suge indeosebi seara si noaptea (se trezesate si de zece ori). Mentionez ca o adorm la san. Inteleg ca acest lucru e ca o linistire pentru ea sau o garantie ca mama e langa ea. Nu cred ca se pune problema de. Buna. Pot ramane insarcinata daca am facut sex neprotejat cu sotul meu la 6 saptamani dupa ce a nascut? Imi alaptez copilasul dar ii dau si supliment(el fiind un mancacios)? Pe holul spitalului unde am nascut erau tot felul de fise si pe unul din ele zicea ca alptarea e cel mai bun contraceptiv Desi ne-am facut multe planuri despre cum va fi dupa ce se naste copilul si ne-am promis ca ne vom implica amandoi in cresterea lui si vom hotari impreuna , dupa nasterea baietelului am avut o foarte mare dezamagire in ceea ce priveste implicarea sotului meu. Am vrut foarte mult sa imi alaptez copilul si dupa externarea din spital au urmat.

Iti multumesc ca esti o mama atat de minunata. Sper ca stii asta. Urmarindu-te atunci cand alaptezi, precum si legatura care s-a creat intre tine si copil ma umple de si mai multa apreciere si recunostinta. Imi iubesc foarte mult copilul, dar crede-ma cand iti spun ca nu pot face toate acele lucruri pe care le faci tu atat de firesc iti multumesc pentru articol! eu am fost jignita de fostul meu sot verbal si fizic.imi pare rau ca am stat 11 ani in aceasta relatie.nu am putut discuta calm cu acea persoana niciodatanu am fost adepta violentelor de niciun felera mai mare decit mine cu 11 anieu cred ca in subconstientul meu era bagata educatia de-acasa.am avut o bunica care tot imi povestea ca iubirea rabda toate. OK. Se pare, in cazul asta, ca-ti faci griji chiar degeaba in privinta sotului tau. Un pic de invidie tot ai fata de surorile lui, dar e ok. iar acum mi-a demonstrat ca trebuie sa incetez in a mai fi geloasa, si acum sa o luam si pe partea cealalta asa cum vine o vorba...un om de 30 de ani care are langa el una de 20 pe care o iubeste ( vreau sa spun ca imi spune tot timpul si demonstreaza) o. Am tremurat si mi-a fost rau in urmatoarele cateva ore in vreme ce sotul meu sau asistenta medicala imi aduceau baiatul sa il alaptez. In acea seara, cand familia s-a adunat pentru a cunoaste cel mai nou membru al familiei, eu ma simteam extrem de slabita si ametita in coltul camerei, pe un pat de spital

Când sunt întrebată cât mai am de gând să alăptez • Mamica

medicamente permise in timpul alaptarii. Am de cateva zile o durere insuportabila de masea.Nu am luat nici o pastila pentru ca mi-e frica , caci alaptez.Oare pot lua ceva pentru durere? eu stiu?incearca nurofen sirop, lui andrei i-am dat siropul asta la 2 luni, deci nu cred ca ce s-ar transmite prin aptele tau i-ar face rau la varsta asta.. asa este cand esti nervos numai nuti vine sa numeri pana la 10 am cateodata o stare de nervi de imi vine sa arunc tot din calea mea si cand imi mai aud si bebele ca maraie ma pierd de tot nustiu ce sa fac sa ma controlez calmante numi vine sa iau ca nici nu pot ca alaptez si ca te fac ca o leguma dar as vrea sa stiu cum ma pot calma am fost. Mai jos va redau cateva antimicotice utilizate in tratarea candidozelor vaginale: Fenticonazol (Lomexin) 600mg sau 1000mg ovule in doza unica seara (la nevoie se poate repeta tratamentul la 3 zile) Clotrimazol 100 mg ovule, un ovul pe zi timp de 6-12 zile. Clotrimazol crema 1% intravaginal 5g timp de 7-14 zile Complicatiile alaptarii. Inca inainte de a naste mi-am promis mie si am promis puiului meu ca il voi alapta fie ca va fi usor sau greu. Si asa am facut desi pana sa fie usor intai este greu. Si mai ales daca nu stii decat in teorie ce te asteapta atunci incepe adevarata lupta. Pentru ca da, e o adevarata lupta pentru unele mame

Nu alaptez de 1.5 ani si inca totusi am lapte. - Ro-Mamm

Alaptarea la 2 ani si jumatate. Dora are 2 ani si aproape 6 luni. E alaptata. Pe cand avea 1 an, am incercat sa o intarc, nu prea ma lasa inima dar din jurul meu multa lume spunea ca e mare deja, ca nu mai e bun laptele, ca e prea dependenta de mine si ca ar fi cazul sa o intarc. Am incercat sa o rarim cu alaptatul, nu am fost niciodata de. ai sotului (din prima lui casatorie). Conflicte intre copii sunt, destul stau cu el sau ca suntai agresiva desi incerc din rasputeri sa ma jic si cuvel dar neavand pe nimeni care sa ma ajute imi e fff greu mai alesca si alaptez. Orice am incercat : blandete, recompense, restrictii, jigniri sau chiar raspuns cu palme la palme nu functioneaza. Pregatirea pentru alaptat Salutari fetelor,mai am aprox 4-5 saptamani pana o sa ma intalnesc cu bebelusa mea si din cate am a

va rog sa nu ma judecati,scriu aici pentru a ma descarca si a afla un sfat,o parere neutra. Am nascut de o luna si ceva,nastere cu complicatii,cezariana,in fine... Sotul meu a fost langa mine la inceput... Acum insa,desi nu imi spunea in mod direct,ma facea sa ma simt prost ca eu sunt la pat,in recuperare,ca nu pot alerga ca el cand bebe plange,ca nu sunt la fel de mobila ca inainte de taietura.. O mama linistita inseamna un copil linistit. 6 aprilie 2020. postat de Elena. 11 mart. Cand am ramas insarcinata a fost cea mai mare realizarea a mea ca femeie, dar si a cuplului nostru. Sincer nu prea m-am gandit ce va fi dupa ce nasc si am reusit sa blochez toate energiile, venite de la parinti, de genul: Acum e usor, o sa vezi tu dupa ce. Chiar si o curatenie mai temeinica te poate ajuta sa arzi calorii. In orice caz, nu trebuie sa faci sport pana la epuizare, pentru ca trebuie sa ai grija de un bebelus, iar acest lucru iti va rapi din timp si din energie. Nu in ultimul rand, stabileste-ti niste obiective realizabile: nu iti propune sa slabesti 20 de kilograme in doua saptamani Gravida ?alaptez, nu am ciclu, am sterilet, 8 teste negative » Secțiunea: Forum medical...ani, am 2 copii, cel mic are6 luni, il alaptez la san exlusiv menstruatia nu a revenit, la 6 saptamani cand am fost la control d-na dr. mi-a montat un sterilet, dupa 10 zile de la aceasta data eu impreuna cu sotul ne-m reluat activitatea sexuala.eu tot am impresia ca sunt din nou insarcinata.am facut in. Laura, foarte frumos ai scris, imi place mult articolul asta, felicitari pt ca ai ales sa nasti natural! Si eu am nascut natural acum 4 luni un baietel de 3340 gr, intr-o clinica privata, alaturi de sotul meu, moasa si doula, nastere 100% naturala cu ruptura naturala de perineu, fara epiziotomie fara niciun fel de calmant

Daca dansa nu era eu nu alaptam azi. Tin minte perfect o zi de iarna, cand Ana avea cam 6-7 saptamani si a plans mult. O puneam la san, sugea putin si plangea. A facut asta de dimineata pana seara, cu mici pauze de somn. Mi-am trimis sotul sa cumpere lapte praf pentru ca eram convinsa ca plange de foame Acum noaptea imi doarme de la 11 la 8, sau de la 10 la 6 dimineata. E un copil foarte atasat de mine, dar am invatat sa nu ma mai plang si sa il iau ca atare. P.s. doarme cu noi in pat, dimineata cu zambetele ei cand mami ii zice buna dimi e maxima Sotul doarme si nici tancul rusesc nu il trezeste PS: ca veni vorba de facut dus, eu pana imi termin dusul, fac cateva drumuri pana la dormitor, asa uda, sa vad ce facesotul mereu imi zice ca eu sunt mai dependenta de fi.miu decat el de mine Iar pentru proaspetele mamici, cand va e greu, ganditi.vă ca poate alta mamica intampina dificultati si mai mari in alaptaremie mi.a ajutat. Adevarul despre intoarcerea mea la tv. Sunt intrebata mai des decat mi-as dori, dar mai rar decat mi-as fi imaginat, cum naiba alaptez daca m-am intors la treaba- varianta light, sau cum naiba m-am intors la munca si mi-am lasat copil de doua luni de izbeliste- varianta hard. Treaba sta cam asa

In urma cu 3 sapt am facut dragoste cu sotul meu

Salut! Sunt aici dintr o simpla curiozitate (noaptea, cand alaptez copilul mai arunc ochii pe net).. sunt mama ptr a doua oara , binecuvantata cu doua fete minunate si sot (zic eu rabdator) Caut reteta sanatatii ,imi place sa gatesc cat mai natural ptr a oferi familiei mele cele mai bune mancaruri !!! Succes si sanatate multa Sfatul farmacistului PCFarm.ro : cosuri. Produse recomandate. buna ziua. De vreo 4 ani de zile tot imi ies cosuri in cap.Am tot asteptat crezand ca o sa-mi treaca cu timpul,dar acest lucru nu s-a intamplat.NU am fost la niciun control.Imi spuneti va rog frumos din ce cauza si cu ce as putea scapa de ele.Precizez ca am mai folosit sampoane contra scalpului gras,dar nu mi-a trecut. multumes

In ce priveste alaptarea, parerile sunt impartite si nu imi dau seama ce procent e mai mare: care alapteaza sau care nu alapteaza. Eu am reusit sa-l alaptez pana la trei luni si am inceput diversificarea pe la 4 luni si jumatate, cu o banana, papaya, orez. Cel mai mare ajutor l-am primit de la mamicile cunoscute pe social media, pe grupuri de. Cantareata si sotul sau se pregatesc pentru botez, iar evenimentul va fi unul fastuos cu peste 300 de invitati. Mai mult, Angela Rusu nu va sta prea mult in maternitate si se pregateste sa revina cat mai curand pe scena. Tocmai din acest motiv a hotarat sa nu isi alapteze fetita. Nu o alaptez deloc, din cauza evenimentelor Eu am nascut prematur, la 33 sapt. Puiul meu statea ore in sir la san si nu sugea deloc. Eu eram moarta de obolseala. Dupa 3 zile de alaptat, copilul a slabit aproape 200 gr. Foarte mult, avand in vedere ca s-a nacut cu 2.350 gr, si ne-am externat( cu 2.200 gr). dar, faceam ce stiam ca trebuie sa fac, sa alaptez, sa alaptez, sa alaptez Adina, sper sa imi fie mie de folos metoda ta - o voi incerca. Si bebelusul meu (10 luni) adoarme noaptea doar la san (asta nu ma deranjeaza neaparat), insa se trezeste de vreo 10 ori pe noapte, incepe sa se agite si sa ma caute (problema e ca, desi il alaptez mereu cand se agita, tot se linisteste doar cate 10-30 min si apoi o ia de la capat.

Asa ca sotul si-a luat doua saptamani de concediu, timp s-a ocupat de gospodarie, cumparaturi, gatit, curatenie, iar eu in totalitate de copil. Eu am fost de la inceput genul de mamica nimeni nu poate avea grija de copilul meu mai bine decat mine. De aceea, nu am acceptat nici sa angajam o bona sau o persoana babysitter, nici sa. Pregateste tot ceea ce ai nevoie pentru bebelus din timp, ca sa nu fie nevoie cand vii acasa sa faci asta. Ai aici un inventar complet cu ceea ce iti trebuie pentru tine si bebelus la inceput. In primele zile este bine sa nu fii singura cu bebelusul. Eu am fost acasa cu sotul meu - am vrut sa ne bucuram impreuna, singuri, de acest moment Cand am cunoscut-o mi-a zis 'Eu vreau sa fiu mama, sa imi cresc copilul mare pentru ca nu am reusit sa il alaptez, nu am reusit sa imi tin fetita in brate'. O clinica din Germania ar putea sa fie solutia salvatoare, insa costurile interventiei depasesc 100.000 de euro La nastere a avut 3, 650 kg si 52 de cm. A primit nota zece! Eu sunt bine, incerc sa imi revin. O sa ma refac. O sa o alaptez mult timp de acum, mai ales caam suficient lapte. Aproape ca e prea mult. E foarte cumintica. Manaca si doarme. Nicole o pupa incontinuu. O cheama Jasmine Valentina., ne-a declarat Mihaela Barlutiu. Livia Lixandr Parca ma trec fiori si acum cand imi amintesc cum stateam in varful patului (plangand evident ) impreuna cu Sofia si Cristi si incercam sa ne incurajam unul pe celalalt. Incercam sa ne amintim si sa credem in continuare ca se poate si ca este bine sa alaptez, ca nu exista nu se poate

Eu maine termin cele 2 saptamani de izolare..am avut noroc de simtome usoare adica fara gust si miros iar apoi stari de epuizare cu tratament doar de vitamine tinand cont ca si alaptez bebelinda in schimb sotul a fost putin mai rau cu tuse urata cu Am trecut cu bine de Săptămâna Mondială a Alăptatului la Sân. N-a fost nevoie să-mi expun parte de piele pistruiată pentru a-mi susține punctul feminist de vedere. Deși prin Regatul Unit cică ar mai fi niște copii de o vârstă cu fiul meu, 11 ani, încă alăptați, nu am avut nevoie de cercetătorii britanici să-mi spună că am depășit vârsta, dar tot n-am scăpat de jenă Nu mi s-a intamplat niciodata sa fie nevoie sa ii alaptez pe strada,in parc pe banca,la bordul piscinei,pe plaja sau prin magazine. M-am organizat in asa fel incat inainte ca eu sa ies din casa ei sa fie hraniti si multumiti. Am alaptat la mine in curte in aer liber dar niciodata inaintea altcuiva decat sotului meu,a mamei sau a surorii mele De multe ori imi zicea sotul meu sa aloc timp si altor teme in afara de nastere, ca o sa vina bebelusa acasa si nu o sa stim ce sa facem cu ea. Eu insa visam deja cum o s-o alaptez, desi fiind primul copilas, habar nu aveam cum sta treaba cu alaptatul. Decat in teorie. Dar eu imi imaginam, vizualizam scena aia duioasa cu bebelusa la piept

Un important eveniment global, marcat și la Timișoara

1. Ca ai senzatia ca iti iubesti cu tot sufletul sotul si apoi iti iubesti cu toata fiinta copilul, iubindu-ti la fel de tare sotul ca si pana atunci. Sau poate mai tare. Caci uneori ma uit la Vlad si il iubesc pe Radu sau mai uit la Radu si il iubesc pe Vlad. Pentru ca de acum suntem 3. Si pentru ca dragostea nu are limite
  2. Si eu mi-am propus sa nu o lovesc niciodata. Sotul imi spune ca asta e doar teorie si ca atunci cand voi fi nervoasa sigur ii voi aplica una. Sper sa nu. Poate de-al naibii, ca sa-i demonstrez lui ca nu, n-o s-o fac. Si-atunci vom iesi cu totii castigati. Iar un plans al meu elibereaza, clar, si e mai nevinovat decat o palma la fundul ei
  3. Orice nastere este o adevarata binecuvantare, care pentru unii parinti se intampla intocmai asa cum au visat si si-au dorit, dar care, uneori, vine fara niciun semn de avertizare, luandu-i complet prin surprindere pe parinti. Nasterea a fost altfel decat a visat si pentru Raluca, o mama puternica a carei poveste este impartasita cu noi toti in randurile de mai jos
  4. eata nici de la mirosuri.Astazi m-am speriat putin pt ca o prietena.
  5. e, dar cred ca nu-s multe. Va spun si de ce. Cand am ramas insarcinata aveam 67 de kile. De fapt, ma chinuiam sa scap de vreo 2-3 puse in luna de miere. Mereu m-am situat intre 63 si 65-66 de kilograme. Inainte sa nasc, aveam aproximativ 105
  6. Analizele medicale periodice. by Alin Popescu. /. 29/12/2012. Exista o vorba in popor paza buna trece primejdia rea. Cu alte cuvinte, in cazul nostru, este mai usor si mai ieftin sa previi decat sa tratezi! Voi incerca sa detaliez o lista cu analizele medicale uzuale recomandate adultului sanatos cu mentiuni pentru cele indicate copiilor.

Alaptarea prin ochii mei si sufletul meu

1. Anxietate. Buna ziua.Sunt mamica unui bebe de 1 an si 2 luni,iar de catva timp am o stare de neliniste,visez numai lucruri urate, mi-e frica sa nu se intample ceva rau.mentionez ca am o alimentatie echilibrata, nu beau,n u fumez si inca mai alaptez
  2. Ce medicamente pot lua daca alaptez? martie 20, 2016. martie 21, 2016. Irina Costache. De nenumarate ori sunt intrebata daca o mama care este bolnava are voie sa ia vreun medicament. Sau intreb eu o mama pe care o vad vizibil ca sufera daca a luat ceva sa se simta mai bine. Multe mamici asa stiu ele, ca daca esti gravida sau alaptezi nu.
  3. unat pe nume Matei. Afla aici povestea emotionanta si reala despre o fertilizare in vitro de succes
  4. A inceput sa bea si sa imi reproseze mereu ca nu fusesem in stare sa-i fac un baiat. Ca sa imi demonstreze ca el era barbat si era capabil sa lase un mostenitor care sa-i duca numele mai departe, ma regula tot mai des. Nu tinea cont de faptul ca trebuia sa o alaptez pe Adela, nici nu-i pasa. La vreo 6 luni de la nastere, am ramas iar gravida
  5. une cu Erica. Stie sa o schimbe, sa-i faca baita, sa o hraneasca si e un partener de joaca ideal

Imi pare rau ca un articol despre lapte praf a devenit

1. e, pentru ca vorbiseram lucrurile astea
  2. Va rog mult sa imi spuneti care sunt sansele de a ramane insarcinata, date fiind urmatoarele conditii: inca mai alaptez la cerere (Bebe are 1 an si 3 luni; mananca 3 mese pe zi de hrana solida, dar mai vrea si san, in joaca), nu am avut menstruatie de cand am nascut (deci nu imi pot calcula perioada fertila), am uter retrovers (in urma nasterii)
  3. Sotul meu a venit astazi acasa si m-a vazut stand pe canapea, cu copilul de aproape doi ani pe genunchi si bebelusul de cateva luni in brate. In timp ce incercam sa ii alaptez pe amandoi, cu o mana rasfoiam paginile unei reviste. Alarma pe care o setasem pentru a scoate carnea din cuptor ma anunta ca cina din aceasta seara era gata
  4. Prima luna, 5 probleme - 5 solutii. July 21, 2014. Ai scapat de perioada sarcinii si crezi ca totul va intra in normal. Ca lucrurile sa mearga bine, intreaba si noi iti vom raspunde! Micuta mea are 2 saptamani si e tare energica. Nu am dormit aproape deloc, iar epuizarea isi spune cuvantul. Ce sa fac

Ajutor de la mama la mama, pentru alaptare lina - Alăptează

Am reusit sa il alaptez dupa o luna de la nastere. Recuperarea dupa cezariana a fost nu tocmai usoara, dar m-am ambitionat sa imi revin repede pentru el. Depresia imi batea la usa, dar am reusit sa o inving datorita sotului care lucra de acasa si mi-a fost alaturi cu calmul si rabdarea lui. Am avut noroc, sincer iti spun Eu nu sunt o carnivora si am observat ca persoanele care mananca mai multa carne si proteine in general sunt mai slabi ( sotul meu este unul dintre ei). Nu spun ca e bine sa mananci multa carne dar presupun ca e mai satioasa si iti tine altfel de foame Mergeam în armată la soțul meu, cu fiica mea de 3 luni și cu soacra, cu trenul din Focșani-Ploiești. În tren copilul plângea, eu am scos sânul să o alăptez, fără să realizez că era strâns de sutien. În fața mea, pe bancă, era un domn din cadrul armatei

Cum a slabit Giulia 20 de Kg dupa sarcina - Ele

Buna ziua. Vreau sa divortez de sotul meu care are mai multe probleme,bea foarte mult nu contribuie la intretinerea celor 3 minori ai nostri este agresiv. eu lucrez in anglia si copiii au fost in grija lui in ultimele 3 luni, desi am trimis la saptamana cate 200lire el a lasat foarte multe datorii la intretinere si chiar eram pe punctul de a ramane fara utilitati ba mai mult am aflat de la. Frica si ingrijorarea sunt stari obisnuite la femeile care urmeaza sa aduca pe lume un bebelus. Prima sarcina, in special, aduce cu ea frici din cele mai diverse, unele usor de inteles, altele mai greu. Exista intrebari greu de explicat, pe care femeia insarcinata si le pune, dar pe care le impartaseste cu greu altora, noteaza womenfitness.net .   Care sunt principalele temeri pe care le. Prima noapte fara Termi, 17 martie 2018 Trebuie sa notez in calendar, ca nu se poate altfel. Stiti ca pana acum n-am filozofat prea mult despre nemurirea sufletului si nici nu scriu povesti pe aici, dar acum trebuie sa ma iertati si suportati :))). Promit sa nu vin prea des cu escapade din-astea Uneori uit sa ii dau copilului mancare la ore fixe. Noroc ca il alaptez. Parul ajung sa il spal la 2 saptamani fiindca am ajuns ca o baie in cada sa fie un lux pe mine, doar dusuri fugitive. De dormit nici nu mai zic fiindca copilul meu nu doarme 3 ore legat. Am de luat o decizie si mi-e foarte greu. Nu imi recunosc sotul deloc

Nu vreau sa imi intarc copilul

Probleme in alaptare si cum te poate ajuta o pompa de sa

Scrisoare catre sotul meu: nu mai sunt aceeasi, dar te rog

Si si.. am descoperit recent si cafeaua de cicoare, imi place aroma foarte mult (ca un sirop tare de zahar ars). Avem si noi 2 cani din care ne place sa ne bem cafeaua acasa (ma rog, sotul mai mult ceai acasa) si un pahar mai deosebit cu pereti dublii, insa recunosc ca gasesc mereu o scuza sa incercam sa o bem afara, la soare Page 8 of 9 - Rivalitatea soacra-nora - postat în Bune maniere: he he he! io-i zic la soacra Matoiu fara gluma! nici prima nora n-o fo lesinata dupa ea, asa ca si-o invatat copila sa-i zica mamitzoiu. aia mica n-o putut, si i-o zis matoiu. na, apoi asa i-o ramas numele si io l-am mostenit

as vrea sa imi iau viata

Soțul meu a jurat că îmi va lua băiatul și-l va da la o

Si asta nu doar cand alaptez, oricand ma asez pe un scaun sau altceva si ma ridic. In urma cu cateva zile ne-am dus toti 3, sotul, fetita si cu mine, la IKEA sa ne plimbam. Acolo a trebuit sa alaptez deoarece i se facuse foame micutei noastre si am intrat intr-o camera speciala pentru alaptat si schimbat scutece Buna,in aceasta zi am avut un vis foarte ciudat.Am visat ca aveam un copil mic in brate insa nu imi aduceam aminte sa il fi nascut eu si l-am omorat.L-am aruncat intr-o apa acre nu era prea mare si practic l-am omorat.In acest timp imi aduc aminte ca mai era cineva cu mn si eu ma tot gandeam la consecinte,ca as putea fi prinsa si inchisa pentru aceasta fapta.De obicei nu prea visez insa acum m. Pentru mine insa, cel mai natural lucru din lume, alaptatul, nu a parut sa fie atat de natural in public. Sa incepem cu argumentele legate de expunere. Chiar de la inceput am fost sincer incurcata si uneori deranjata de persoanele care credeau ca nu e nicio problema daca raman in preajma mea cand vreau sa alaptez Si uite asa m-am trezit dupa 3 zile, la externare, ca imi trimit sotul sa cumpere lapte praf si apa plata. De ce cred ca daca mi se oferea cat de cat o indrumare mai buna - aici fiind greseala mea ca m-am increzut prea mult in chiar intreaga echipa medicala si nu mi-am ascultat instinctul - reuseam sa alaptez inca din maternitate